Martin Ševeček, jeden ze studentů naší věhlasné fakulty, strávil letošní letní měsíce na stáži v Teheránu. Kolegové z Íránu ho přizvali ke spolupráci na místním jaderném programu. Již po třetím ročníku studia tak měl Martin možnost poznat exotickou zemi, nosit dlouhé kalhoty i v padesátistupňových vedrech, procvičit si jazyk a také přispět k vědeckému pokroku v rozvojovém státě. Podle prohlášení nového prezidenta Íránské organizace pro atomovou energii Ferejdúna Abbásího Daváního postaví Írán v nejbližších letech čtyři až pět výzkumných reaktorů (výkon 10 až 20 MW), které budou spalovat obohacený uran. Martin se účastnil právě projektu týkajícího se zařízení na obohacování uranu, která je zapotřebí vybudovat.

V současnosti se jako palivo využívá zejména ropa, tedy cenný vývozní artikl, a proto se plánuje výstavba cca 20 jaderných elektráren a zařízení na produkci jaderného paliva. Sám Martin k tomu uvedl: “Dostatek uranu pro trvalý provoz výzkumného reaktoru TRR v Teheránu bude pravděpodobně vyroben v průběhu jednoho roku. Továrna na výrobu palivových článků v Isfahánu je rovněž schopna zahájit provoz. Isfahán nám přislíbil zásobovat jaderným palivem i našeho Vrabce. Jsem rád, že jsem se na tomto projektu mohl podílet.”

Íránská vlajka

-haw-