Před nedávnem jsme se mohli při četbě denního tisku bavit historkami o kolibřících či Maurských princeznách. Inu, kdo by se nechtěl dozvědět tajnou „přezdívku“ ex-šéfa našeho hlavního města? A k tomu jako bonus pár dalších pikantností? Podobně jako asi řadě z vás se i mně obsah zveřejněných nahrávek hnusí a šokuje mě.

Šokuje mě ale ještě jedna věc, o které se ale v médiích tolik nemluvilo. Úroveň špiclování. Když naši rodiče „zvonili klíčema“, jistě doufali, že se špiclování zbaví. Ale dnes máme kameru na každém rohu, platby kartou i pohyby na účtu jsou snadno vystopovatelné, mobil není problém lokalizovat a operátoři jsou ze zákona povinni! nahrávat a archivovat všechny naše hovory.

Uvědomuje si tohle vůbec někdo? Mám velkou obavu, že takových lidí bude velmi málo. Vždyť záhy po odposleších byl zveřejněn i průzkum, který tvrdí, že si veřejnost přeje, aby BIS špiclovala ještě víc. No jistě, aby špiclovala politiky a kmotry. Ale co to znamená? Kde je ta hranice, kde končí kmotr a začíná úspěšný podnikatel, který třeba sponzoruje nějakou stranu nebo je členem stejného klubu jako primátor. A co to znamená špiclovat takového podnikatele? Co když si nějaký snaživý úředník řekne, že by se pro jistotu měl „napíchnout“ i telefon jeho ženy. A možná i jeho dcery. A úplně pro jistotu i jejího přítele a jejích kamarádek. A to je kdo? Nejste to vy?

I přesto mnoho lidí řekne, že odposlouchávat by se mělo. Že slušný člověk se přece za svůj telefon nemusí stydět, hlavně když se objeví a potrestají zločinné skutky kmotrů. Upřímně řečeno, chtěl bych vidět toho člověka, který by dobrovolně poskytl odposlech svého telefonu svým rodičům, partnerovi, přátelům, kolegům, šéfovi nebo třeba svým dospívajícím dětem. Ale hlavně, odposlechy k žádnému dopadávání kmotrů a zkorumpovaných politiků neslouží.

Ani nemusím v paměti pátrat po příkladu. Stačí se podívat na současnou kauzu. Vždyť tyto odposlechy pořídila BIS už v roce 2007! Proč tedy nebylo okamžitě zahájeno trestní stíhání jejich aktérů? Proč se vůbec nic nedělo? Proč byly zveřejněny zrovna teď, dobrých pět let poté? Nepotřeboval náhodou někdo zrovna teď odvést pozornost, nasměrovat na někoho hněv veřejnosti? Nedostali náhodou novináři ty nahrávky od společnosti ABL?

Já jsem pro svobodu jednotlivce. Pro právo na soukromí a na tajemství. Proti fízlovským metodám. Proto jsem proti všem odposlechům. Ani nemusím polemizovat nad tím, jestli odhalování kmotrů stojí za ztrátu soukromí nebo ne. Nejen z tohoto posledního případu je totiž více než zřejmé, že k ničemu takovému odposlechy neslouží. Jak je tedy možné, že je 75% populace schvaluje?

-oom-


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>