Ve čtvrtek 29.3. se uskutečnil již 5. ročník tradičního Přeboru FJFI ve stolním tenise. Na strahovský blok 5 si našlo cestu na 30 účastníků z řad studentstva i učitelského sboru (z akademicky nejvýše postavených jmenujme prof. Hlavatého), studenti tedy měli jedinečnou příležitost porazit ve sportu své cvičící či přednášející, i když třeba v písemkách se některým vždy tak dobře nedaří.

Přeborník FJFI ve stolním tenise, Filip Kallmünzer

Po rozpinkání a slavnostním zahájení začala v pingpongových místnostech na pěti strahovských blocích klání ve skupinách. Jen dva nejlepší z každé skupiny mohli postoupit do dalších bojů, avšak ani pro ostatní ještě turnaj neskončil. Součástí přeboru byla totiž i soutěž v pingpongovém freestylu, kde se kromě práce s pálkou a míčkem hodnotila i mrštnost, obratnost a postřeh při provádění přeskoků, přelezů, přepinků a jiných triků. Pro závodníky byly připraveny dvě rovnocenné překážkové dráhy, 2 borci se tedy utkali vždy na život a na smrt – do dalšího kola v pavouku mohl postoupit jen ten rychlejší. Po n kolech tedy z 2n závodníků vyšel ten nejrychlejší, kterým byl Radek Prokeš. Za svůj výkon se však nemůže stydět ani druhý v pořadí, Jirka Kafka. Jeho vítězství ve freestylu by bylo neodvratné, nebýt zákeřné pořadatelky Heleny Šedivákové, která již při probíhajícím finále přidala do překážkové dráhy otočku navíc, což vedlo ke zvratu v pořadí závodníků.

Ve čtyřech čtvrtfinálových skupinách se utkalo 4×3 postupujících ze základních skupin, z čehož vzešli 4 nejlepší hráči turnaje. Los určil, že v semifinále se utká Petr Hebký s Radkem Prokešem a Jiří Kafka s Filipem Kallmünzerem. V prvním semifinále zdolal Radek Prokeš Petra Hebkého hladce 2:1 na sety, o něco napínavější bylo druhé semifinále. Zde se utkali dva bývalí závodní hráči a rozhodnuto bylo až po mnoha „shodách“ a „výhodách“ v dramatickém třetím setu, ze kterého vyšel vítězně Filip Kallmünzer.

V boji o třetí místo potom Jiří Kafka vyhrál snadno 2:0 na sety. Naopak plný zvratů byl finálový zápas, který se hrál na 3 vítězné sety. Radek Prokeš sice přehrál soupeře v úvodních dvou sadách poměrem 11:9 a 11:7, avšak ve třetím setu Filip Kallmünzer získal vítězstvím 11:4 zpět své sebevědomí, vrátil se ke své hře prokládané sebepovzbuzujícími pokřiky a znervózněný Radek Prokeš podlehl v závěrečných dvou sadách 10:12 a 9:11. Potvrdila se tak sebevědomá slova Filipa Kallmünzera z prezentace, kde prohlásil, že na turnaj přišel vyhrát.

Vicepřeborník a zároveň nejkrutopřísnější freestyler Radek Prokeš při finálovém zápase
Vicepřeborník a zároveň nejkrutopřísnější freestyler
Radek Prokeš při finálovém zápase

Při slavnostním vyhlášení nejlepší hráči převzali diplomy a další sladké a šumivé odměny, pro pořádek zrekapitulujme, že nejlepšími stolními tenisty na FJFI pro rok 2012 jsou po řadě Filip Kalmünzer, Radek Prokeš a Jiří Kafka, přičemž druhý jmenovaný je i nejkrutopříšnějším freestylerem fakulty. Po skončení turnaje měli vítězové i poražení možnost zhodnotit své dojmy z turnaje v baru Bára na bloku 5, velký dík organizátorů patří Janě Hradilové, Báře Plankové, Josefu Schmidtovi a Borkovi Karáskovi za zajištění občerstvení pro závodníky. O zpříjemnění večera se postaral i divácky atraktivní fotbalový zápas dívčího La Tralalalala, sportovnímu týmu Tralalalala vděčíme též za pomoc s organizací.

Za sebe a další organizátory Vaška Zatloukala a Verču Blechovou děkuji všem závodníkům za účast a těším se na viděnou při příštím ročníku! Doufejme, že to pro mne bude už jen v roli účastníka, je na čase, aby spolu s mladou nadějnou pořadatelkou Verčou Blechovou někdo převzal pořádání turnaje na svá bedra!

-heš-