PTC neboli Protonové centrum na Pražské Bulovce, se po svém otevření během několika následujících měsíců stane nejmodernějším diagnostickým a radioterapeutickým zařízením svého druhu ve střední a východní Evropě. Kromě diagnostiky a léčebných procedur bude centrum také z velké části přispívat k výzkumu v oboru radiační onkologie, díky čemuž by mělo být úzce spjato s oborem Radiologická fyzika na FJFI.

Proto jsme, i my jaderňáci, pod vedením prof. Čecháka vyrazili na exkurzi. Sraz byl v úterý 20. března na zastávce Vychovatelna. Většina z nás trochu podcenila přípravu na exkurzi a v očekávání jedné zastávky každý čekal tam, kam ho autobus nebo tramvaj přivezla. Když jsme v okolí odhalili nejméně pět autobusových a dvě tramvajové zastávky, ukázalo se, že pouhé desetiminutové zpoždění je přijatelnou odchylkou.

Při vstupu do budovy někteří z nás dostali slušivé oranžové vestičky a následně jsme byli upozorněni, že hodinky (hlavně ty nové a drahé) a kreditní karty mohou být magnetickým polem u urychlovače poškozeny a bylo nám doporučeno si je odložit do úschovné schránky. U kreditních karet nám bylo doporučeno přiložit pro jistotu i PIN.

Po provedení bezpečnostních opatření jsme (kolem stolního fotbálku, který, jak jsme se shodli, na Trojance opravdu postrádáme) vyrazili k urychlovači. Tento vysokofrekvenční cyklotron produkuje protonový svazek o vysoké energii, který je následně skrze transportní systém svazku částic a systém energetické modulace dopraven do cílového nádoru. Další naše cesta vedla k samotným ozařovnám. Díky tomu, že jednotlivé části budovy jsou stále ve fázi výstavby, jsme měli možnost prohlédnout si kompletní podobu tzv. gantry ozařoven, jejichž většina bude v konečné podobě zastavěná. Gantry jsou ozařovny vybavené pohyblivým protonovým svazkem, s jehož pomocí je snazší dosáhnout ozáření specifické části lidského těla. Dalším specializovaným zařízením v PTC je ozařovna očních nádorů vybavená nejmodernějšími fixačními a detekčními přístroji a čidly.

Poslední částí naší prohlídky byla místnost pro přípravu pacientů na samotné ozařování. Zde budou pacienti zafixováni na speciálně upravených ozařovacích stolech do polohy, v níž budou ozářeni. Celá budova je vybavena optickými drahami uloženými v podlaze, které slouží k navádění stolů a tedy ke snadnému a automatickému přesunu pacienta z přípravné místnosti do ozařovny a zpět.

Po asi půlhodině našich zvídavých otázek, od financování a výroby speciálních zařízení a technologií přes výhody a nevýhody ozařování proti chemoterapii až po potenciální možnost spolupracovat s centrem při zpracovávání závěrečných prací, jsme si došli vyzvednout uschované věci a exkurze byla u konce. Děkujeme za možnost vidět takové špičkové pracoviště jako je PTC.

-pav-


One Response to “Proton therapy center – exkurze”

 1. Ivo Peřina

  A k čemu je to dobré,když obýčejný lidi nemají šanci se tam dostat.Tento týden mi umřel synovec na zhoubný nádor mozku bylo
  mu 29 let a zůstal po něm kluk má 1 rok. V ÚSTÍ NAD LABEM ho
  mordovali až ho dorazili. Tak se jděte vycpat i s tím vaším
  protonovým centrem.

  Odpovědět

Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>