Turbulentní časy v senátu pokračují a do konce mého mandátu už, zdá se, nepřestanou. Aktuálním tématem posledních schůzí bylo založení Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, Centra Antonína Svobody (ČIIRK). Jedná se o vytvoření nového „centra excelence“, které by sídlilo v Modré menze. Ta by se za tímto účelem zrekonstruovala a rozšířila o osmipatrovou věž a další prostory. Zakladatelé sice chtějí spolupracovat napříč fakultami, ale v tuhle chvíli to vypadá jako další štěpení FELu.

O této instituci se hovoří už poměrně dlouho, ale až v posledních měsících se jednání zintenzivnila. Objevila se totiž zpráva, že by MŠMT mohlo získat nějaké prostředky z EU pro pražské školy (což jinak nejde), ale potřebovalo by na to předvést nějaký pěkný projekt. Jako právě ČIIRK. A tak se najednou spěchá, miliony létají, ale nikdo nic s určitostí neví. Na druhé straně se objevují argumenty o tunelech a netransparentnosti. Osobní antipatie se rovněž neskrývají. Fakt, že anglická zkratka CIIRC je zároveň zkratkou nějaké čínské bonzácké agentury (dejte si to do Googlu), je už spíš jenom úsměvný.

Já jsem se do této problematiky nechtěl nějak moc pouštět, protože je přeci jen trochu mimo moji jurisdikci, ale přesto byl o můj hlas velký zájem. Měl jsem proto těsně před zasedáním schůzky s děkanem FELu i se zakladateli projektu, kteří se mě snažili přesvědčit o svých (do značné míry protikladných) názorech. Nakonec jsem se rozhodl pro založení tohoto ústavu z čistě pragmatických důvodů. Myslím, že je šance tak 50 na 50, že to dopadne dobře nebo špatně. A když to dopadne dobře, bude z toho větší užitek, než jaká bude ztráta, když to dopadne špatně. Tento názor nakonec sdílela potřebná nadpoloviční většina senátorů, a tak byl ČIIRK s drobnými připomínkami založen.

Jinak se stále řeší SÚZ, momentálně jsem dostal za úkol (dobře, komise dostala za úkol) sestavit dlouhodobou strategii SÚZ. Snad se to konečně rozběhne nějakým směrem, ne jen náhodnou procházkou. No a senát se také pomalu začíná chystat na volbu nového rektora. Mimochodem, pro kandidaturu je potřeba sehnat pouze 50 podpisů členů akademické obce. Tak co, kdo do toho jde?