V březnu 2013 jsem se s pár dalšími čvuťáky zúčastnil programu Athens, jehož součástí byl týdenní studijní pobyt. Jednalo se o kurz “Introduction into the Finite Element Method” na Technické Univerzitě v Delftu v Nizozemsku, která se nachází na půli cesty mezi Haagem a Rotterdamem. Sešlo se zde přibližně 40 studentů z celé Evropy a nejen z ní. Z českých univerzit nás celkem bylo 8: 4 z FJFI, 3 z FELu a 1 z VŠCHT. Dále tam byli Poláci, Španělé, Italové, Ind, Pákistánec (studující na Evropské univerzitě) atd. Celkem na této univerzitě byly pořádány 4 kurzy z oblasti architektury, biologie aj.

Delft University of Technology

Jelikož jsme si náš pobyt chtěli prodloužit, přiletěli jsme již v pátek ve 3 hodiny odpoledne. Tento čas jsme využili k procházce po univerzitním městečku Delft. Sobotní dopoledne jsme strávili v Haagu, kde jsme navštívili např. čínskou čtvrť, mezinárodní soudní dvůr aj. Odpoledne jsme věnovali registraci do programu ATHENS a následnému ubytování. To bylo možné buď v hostelu na pokojích po 6/12/24 postelích či u místních studentů, což byla nejlevnější varianta, ovšem za nevýhody risku a separace od zbytku skupiny. Já zvolil místní studenty a bydlení mne velmi příjemně překvapilo. Byt se nacházel v blízkosti centra a hostelu, ve kterém byl ubytován zbytek naší skupiny. Na závěr dne nás čekala organizovaná ATHENS party ve stylu semaforu (zelená = svolná/ý, oranžová = možná, červená = zadaná/ý).

Celou neděli jsme strávili v Amsterdamu. Zde jsme navštívili vyhlášené památky: procházka mezi věhlasnými grachty, káva v coffee shopu (Co jiného taky v coffee shopu dělat…) a ve večerních hodinách ve známém Red Light District. Boční ulička směrem na nádraží byla výjimečná, jelikož většina žen v oknech byli muži nebo ženy nad 40 let. O druhém víkendu jsme se zase jeli podívat do Rotterdamu.

V následujících 5 pracovních dnech nás čekala výuka na tamější obrovské a světově populární univerzitě. První den dopoledne nás čekala exkurze po univerzitním kampusu, která byla ukončena oficiálním uvítáním od organizátorů. Po obědě následovala první přednáška se cvičením, kde jsme se dozvěděli základy využívání MATLABu pro finitní části. Následně každý den jsme chodili do školy, a to od 9:45 do 17:30. Den byl rozdělen na dopolední teoretickou část a odpolední praktickou část v PC učebnách. Každých 45 min byla přestávka, kde nám servírovali kávu/čaj a výborné koláče. I po takto časově náročném dni zbyl po večerech čas prozkoumat místní příjemné hospůdky, kterých bylo skutečně hodně.

Na pátek byla naplánována exkurze do firmy Tata-steel, kde nám byl servírován oběd a v odpoledních hodinách jsme si poslechli přednášky zaměstnanců z matematického oddělení, kteří využívají metodu konečných částí v praxi. Večer nás čekal rozlučkový přípitek. Nicméně after-party, která se měla konat v místním kulturním centru, byla již rezervovaná místní arabskou komunitou, která v tu dobu slavila íránský Nový Rok. Jelikož vše by mělo být alespoň jednou okuseno, i my jsme zde strávili nějakou tu chvilku oslav.

Pro mne byla výuka zajímavá a vcelku přínosná, i když se jednalo pouze o úvod. Největším problémem bylo asi pochopit, co se po nás během cvičení vůbec chtělo, a jak využít dopoledne nabyté znalosti v praxi. Co bych ATHENS programu vytkl, je doba, kdy se tyto kurzy konají, z čehož pak plyne většinou horší počasí, i když záleží na lokalitě. Koná se v listopadu a březnu, uzávěrka přihlášek je cca 6 týdnů předem. Vše lze nalézt na webových stránkách ČVUT, včetně reportů z minulých let.

A to nejlepší na závěr: ČVUT, jako jedna z mála univerzit, dává příspěvek na ubytování i na letenku. Tato částka, pokud jste dostatečně rychlí a jste schopni spát celý týden na matraci ve spacáku, pokryje celé náklady na dopravu, ubytování a pokryje i extra ubytovací dny. Takže si ve výsledku financujete pouze jídlo a cestování.