Jsem student navazujícího magisterského zaměření matematické modelování a minulý rok jsem se rozhodl vycestovat na Erasmus. Chtěl jsem studovat v angličtině, mít kolem sebe krásnou přírodu a kromě seznamování se s mezinárodními studentkami se možná i něco naučit. Fakulta matematiky na Stockholmské univerzitě tak pro mě byla jasná volba.

Škola je tu daleko víc v pohodě, než jsem čekal, obvykle 3x týdně, ale od teď do konce studia ji budu mít dokonce jen dvakrát. Přirozeně proto přibylo domácích úkolů, ale stejně zbývá volného času více než dost. Profesoři jsou velmi ochotní, vycházejí ve všem vstříc, docházka se tu vůbec neřeší. Domácí práce občas zaberou docela dost času, závěrečná zkouška je vždy 5 hodin písemně, nebo občas možnost domácí písemné práce, která ale vydá na 5 dní práce a studia. Celkově je však obtížnost rozhodně nižší než u nás, řekl bych, že na Jaderce se toho za rok naučíme tak 2x více než tady. Přesto jsem tady našel kurzy zajímavé a smysluplné, které i tím jak nutí k samostudiu a obecně k práci s nejrůznější anglickou literaturou, mi mnoho daly.

Stockholmská zima

Veškerá magisterská výuka, i pro Švédy, je tu v angličtině, výběr předmětů tedy není omezen jen na nějaké speciální pro studenty Erasmu. Pro získání jistoty v angličtině je myslím Švédsko ideální, donutí vás mluvit anglicky pořád, ale zároveň se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty za nějakou hrubku, všichni se učili anglicky jako vy. Navíc se domluvíte všude, i s babičkou v parku, co venčí psa, lze vést pěknou konverzaci v angličtině. Naučit se švédsky je naopak bez velkého odhodlání téměř nemožné, se Švédy se těžko seznamuje, a pokud přeci, tak se stejně bavíte anglicky, a tak motivace ke studiu švédštiny (na škole jsou ne moc dobré, ale bezplatné kurzy) rychle klesá.

Studentů z ostatních koutů světa je tu mnoho, s pomocí akcí místní studentské unie jsem se seznámil s alespoň malou částí z tisíce studentů, co každý rok přijíždějí. Švédsko je naprosto otevřené všem možným kulturám, a proto velmi oblíbené lidmi odevšad (namátkou Peru, Venezuela, JAR, Bangladéš, Japonsko, …), se kterými se tu dá jednoduše seznámit. Základnou všech studentských akcí jsou společenské místnosti na kolejích, koleje jsou tu velmi pěkné, dobře vybavené, v přírodě, s mnoha grily na barbeque, jezerem, lesem a fotbalovým hřištěm nedaleko.

Nejčastější party tak bývají na koleji, do hospody jsem se za svůj pobyt mnohokrát nevydal. V hospodě se sice dá sehnat obvykle i české pivo, jenže obvyklá cena je kolem 180 Kč za 0,5 l. V obchodech jsou ale ceny lepší a hlavně Švédi jezdí nakupovat alkohol na loď. Vyrážejí party lodí na výlety do Estonska či Litvy, navštíví místní hlavní města, za lístek a dvě noci v lodi zaplatí kolem 200 Kč a cestou si přirozeně nakoupí zásoby duty-free alkoholu. My přirozeně činili totéž.

Česká, japonská, peruánská, italská a bangladéšská večeře

Starost o peníze je naneštěstí důležitou složkou života ve Stockholmu. Je tu draho, stipendium padne na ubytování a městskou dopravu. Ubytování však stojí za to, vlastní pokoj, který byl lákadlem pro návštěvy z Čech, a kuchyň se společenskou místností, sauna a prádelna. Vařím si většinou doma. Něco málo potřebného, co mi v pokoji nezbylo po předchozím nájemníkovi, jsem nakoupil levně z Ikey. Jídlo téměř všichni studenti nakupují v Lidlu, kde se ceny Čechám blíží. Letenky od SAS se studentskou slevou také drahé nejsou (1700 jedna cesta). Takže nakonec se tu přežít dá. Navíc nějaká brigáda se tu na černo sehnat dá i bez znalosti švédštiny (kavárna, babysitting) a platy bývají docela zajímavé.

Nějaké finance tak zbyly na výlety. Stojí za to se vydat do Uppsaly, na ostrovy v okolí Stockholmu a zejména do Laponska za polární září. No a pak stojí za to prohlížet Stockholm a okolí (široké okolí je dostupné v rámci tramvajenky). Město se rozkládá na čisté vodě, část moře, část jezero, v kterém se ještě v září dá koupat i v centru a pak mnoho měsíců bruslit. Sice jsou v zimě kratší dny, ale není to tak strašné, zejména ne v celou noc žijícím Stockholmu. Sportovního vyžití je zde mnoho zdarma, např. brusle, skvělá síť cyklostezek, fotbalová hřiště, a jiné. To, co se platí, vyjde obvykle draho, ale až se rozkoukáte, určitě se vám něco podaří najít, já nakonec chodím na badminton 2x týdně zdarma.

Doufám, že jsem někoho nalákal, aby se sem vydal, protože si myslím, že to rozhodně stojí za to a je škoda erasmové příležitosti nevyužít.