Toto ocenění, které se poprvé udělilo na XX. Všejaderné fúzi, oceňuje pedagogy FJFI, kteří dosáhli výborného hodnocení v anketě na základě co možná nejvíce objektivního klíče. Tento nápad vznikl z iniciativy Lubomíry Balkové, která si sezvala na brainstorming studentskou část Akademického senátu a několik dalších studentů. Motivací naší iniciativy je zvýšit kvalitu výuky na FJFI, a to pozitivní formou ocenění vynikajících pedagogů, které to jistě potěší. Na druhou stranu ti, kteří cenu nedostali (jako např. autorka těchto řádků), mohou pak dumat, v čem by měli svůj styl zlepšit, aby příště taky cenu dostali.

Objektivita hodnocení samozřejmě není stoprocentní. Jednak je spousta předmětů neporovnatelných, jednak se ze statistiky musely vyloučit i výborně odučené předměty, u kterých je bohužel velice nízká účast v anketě. Toto můžete, milí studenti, snadno v příštím zkouškovém ovlivnit.

Druhou stránkou věci je, že forma ankety není dokonalá. Ačkoliv studenti FJFI hodnotí v anketě opravdu objektivně, přeci jen jsou v ní vyzdvihováni především “baviči”, kteří výborně učí a zároveň umí látku vtipně podat.
Příští udílení Zlaté křídy FJFI se bude konat na podzimní Bažantrikulaci a to opět na základě výsledků ankety. Máte tedy vy všichni v rukou příležitost odměnit ty, kteří udělali všecko pro to, aby vás naučili derivovat/sestavit Hamiltonián nebo vyřešit Schrödingerovu rovnici. Co s touto příležitostí uděláte?