Byla nebyla jedna krátká pohádka o Honzovi a Zuzce, kteří si po čtvrtém roku na jaderce sbalili kufry, nasedli do letadla a přeletěli Atlantik. Poté, co už naši zprávu z pobytu otiskly všechny seriózní deníky v USA, jsme se s vidinou štědrého obolusu rozhodli oslovit i jaderný bulvární plátek Corpus Omne.

Jelikož tisk je drahý a každé písmenko se počítá, tak si v rámci samostudia račte pročíst jakýkoliv propagační leták výměnných nebo Erasmus pobytů. Dočtete se tam, že pokud máte jen trochu možnost vyjet na studia do zahraničí, tak byste se jí měli chopit a vycestovat. Jsme v USA sice teprve měsíc, a pokud je něco v těch propagačních materiálech pravda, tak je to právě tato věta. Co se v letáčcích však nedočtete jsou drobné škodolibosti, které si na vás ta či ona země připraví. Zářným příkladem jsou právě USA, které své kulturní zvyklosti namixovali z celého světa, avšak vždy pozměnili nějakou drobnost, aby mohly říkat, že tohle je ta pravá Amerika.

U méně manuálně zručných jedinců mohou nastat první problémy už při vstupu do místnosti. Klíč se totiž do zámku vkládá zásadně zoubky nahoru a kulatá klika se musí otočit a ne jenom zmáčknout. Další překvapení na vás čeká, pokud si po dlouhé cestě potřebujete odskočit. Princip toalet je evropský nicméně v americkém provedení. Designoví nadšenci si přijdou na své. První kontakt s americkou kulturou tedy může být poněkud nepříjemná záležitost, nicméně na všechny ty drobnosti si docela rychle zvyknete. Okna se prostě neotevírají, nevyklápí ale vysouvají, postele jsou měkčí než měkké a ve sprše se na vás lepí umělohmotný závěs. Ve škole zase začne zvonit a na praktika je nutné mít sešit, do kterého si lepíte vytištěné výsledky. Na co se zvyká ovšem velmi těžce jsou americké jednotky. Zapomeňte na metry, kila a stupně Celsia a přeškálujte se do stop, liber a Fahrenheitů. V tomto ohledu apelujeme zvláště na dámy. Děvčata, je zcela v pořádku, že vám váha ukázala dvakrát tolik než obvykle, ani notná dávka hamburgerů a Coca Coly z vás za měsíc neudělá 130ti kilovou tunku.

Pokud jste i tak propadly depresi, pak vám náladu zpraví fakt, že americké S-ko odpovídá evropskému M/L a ten pocit, kdy si poprvé v životě kupujete XS je k nezaplacení. Rozhodně se však nenechte těmito odlišnostmi odradit, byli byste sami proti sobě. Studium v USA má i spoustu výhod. Konkrétně na Milwaukee School of Engineering je to all you can eat stravování, špičková sportovní hala s tělocvičnami, posilovnou a ledovou plochou a spousta mimoškolních aktivit. Pokud jste tedy někdy v životě chtěli chodit do sboru, vyrábět betonovou kánoi nebo jezdit na jednokolce a neměli k tomu příležitost, pak máte jedinečnou možnost to na MSOE dohnat.

Na závěr našeho reportu, bych si dovolila přidat malou reklamu. V rámci socializace jsme se já i Honza přidali do místního atletického týmu Track and Field. Nebylo to tak úplně jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože než vám dovolí běhat, tak musíte vyplnit nepřestavitelnou horu papírů. V USA je papírování takový národní koníček, tady se zkrátka předpokládá, že jste buď úplně tupí nebo se budete soudit kvůli každé blbosti. Jeden z formulářů po nás požadoval i kontakt na lokální noviny v bydlišti atleta, aby na něj v případě úspěchu mohlo být rodné město patřičně hrdé. Takže pokud se o nás v Corpus Omne chcete ještě dočíst, tak držte palce, závody jsou každou sobotu.