Profesor Havlíček stojí v čele naší univerzity od roku 2006. Na začátku příštího roku mu vyprší druhé a poslední funkční období, je tedy potřeba vybrat jeho nástupce. Akademický senát proto v červnu vyhlásil volbu osoby navržené na rektora (oficiálně totiž rektora jmenuje prezident a, inu, v dnešních poměrech se v této souvislosti asi může stát ještě ledacos).

Otevírání obálek proběhlo v pátek 11.10., zájemci tak měli na rozhodnutí více než tři měsíce. Přihlásili se nakonec dva kandidáti, oba z ČVUT. Prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., dlouholetý předseda Akademického senátu ČVUT a vedoucí katedry Experimentální centrum na Fakultě stavební a „náš, jaderňácký“ doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., prorektor pro vědu a výzkum, vedoucí zaměření experimentální jaderná fyzika a člen mnoha nejen vědeckých organizací. Oba získali hned několik nominací. Doc. Petráčka na rektora navrhují senáty FJFI, FBMI, FEL a FS a navíc 166 členů akademické obce, prof. Konvalinku potom navrhuje hned šest fakultních senátů – FJFI, FBMI, FEL, FS, FSv a FD. Oba kandidáti mají navíc podporu AS FIT.

Volitelem rektora je Akademický senát ČVUT. Pro úspěšné zvolení je potřeba získat nadpoloviční většinu všech senátorů, tedy nejméně 23 hlasů. První kolo volby proběhne 23. října od 13:30 v kongresovém sále Masarykovy koleje. V případě, že ani jeden z kandidátů potřebnou podporu nezíská, bude volba pokračovat dalším kolem.

Na závěr přidám několik termínů. Oba kandidáti vystoupí před akademickým senátem ve středu 16.10. v 15:00. Představení před akademickou obcí následované diskuzí s oběma kandidáty se pak uskuteční 21.10. od 13:30 v kongresovém sále Masarykovy koleje. Komu není budoucnost univerzity lhostejná, tomu doporučuji se osobně zúčastnit. Pokud to ale nevyjde, nezoufejte. Celá akce bude živě přenášena a následně bude možné shlédnout i záznam. Více informací o volbě se dozvíte na www.cvut.cz/volba-rektora-2013 a na www.facebook.com/VolbaRektoraCvut2013.