Kdybych měl shrnout pár slovy celkový dojem z letošního podzimního kurzu ATHENS konaného v nizozemském Delftu, tak bych zmínil asi následující postřehy. Zaprvé, všechna větší nizozemská města vypadají stejně, zato stejně dobře. Zadruhé, v Nizozemsku mluví anglicky i prodavači sleďů ve stánku s rychlým občerstvením poblíž Leidenského železničního nádraží. Zatřetí, jediný chleba, který Nizozemci znají, je patrně jen ten toustový. Důsledky tohoto zjištění si plně neuvědomíte dokud ho nejíte k snídani a obědu pět dní v kuse. Začtvrté, pokud se někde vyplatí budovat obrovská parkoviště na kola, pak je to právě Nizozemsko. Na kole tam jezdí snad všichni. Chvílemi si člověk pomalu přijde trapně, že jde jenom pěšky. A konečně zapáté, Technická univerzita Delft je zatraceně dobrá škola.

Organizátoři programu ATHENS při přiřazování hlásících se studentů do jednotlivých kurzů patrně zapomněli na zákon vzrůstu entropie. Jinak by se nemohlo stát, aby ve zhruba šedesátičlenné výpravě studentů z celé Evropy, která se přijela po jeden týden učit ve třech kurzech v TU Delft, objevilo přibližně dvacet Čechů. Na druhou stranu, člověk si pak v hostelu, kde jsme byli ubytováni, připadal chvílemi skutečně „jako doma“… Jeden student z Norska k tomu poznamenal, že na společných akcích je jednodušší říct svému pijanskému protějšku při přípitku nejprv česky „na zdraví“. Pokud vám nerozumí, až pak má cenu se zeptat, odkud že to vlastně je.

Celkově proběhla asimilace v rámci studentů z různých zemí Evropy (ale i třeba z Brazílie, Kanady nebo Mexika) velmi rychle a poklidně. Jednou večer si skupina jihoevropských studentů uspořádala v hostelu svépomocí večeři. Při porovnání hladiny hluku při této večeři a při podobných večeřích zahraničních studentů na Strahově mohu konstatovat, že tyto národy asi být potichu skutečně neumějí.

Abych konečně řekl něco i o univerzitě samotné, tak přejdu lehkou šarvátku vedení hostelu se studenty ohledně předražené a přetoustované snídaně a zmíním se o místním kampusu. Jeho velikost by se dala pro příchozího z centra města poměrně přesně popsat jako „od vidím (bližší část kampusu) do nevidím (vzdálenější část)“. Prostředku kampusu vévodí skutečně vysoká budova fakulty elektrotechniky (kam se na to hrabe Troja v Praze). Výhled z nejvyššího patra skutečně stojí za to. Budovy obecně jsou moderní s výborným zázemím pro studenty a velkými otevřenými prostorami pro přednášky. Je vidět, že se tu na ničem rozhodně nešetří. Například kafe si v automatu můžete zaplatit pomocí své studentské karty.

Ve druhé půlce týdne se na TU Delft konalo něco na způsob otevřených dveří pro zájemce o magisterské studium. V rámci této akce se mj. podávaly i nejrůznější druhy teplého a studeného jídla. Abych předešel osočování, že Češi zase dělali ostudu, protože se na den otevřených dveří přišli jen najíst, tak podotknu, že na jídlo zdarma mne upozornil jeden německý student. Nakonec jsme se tam přišli najíst všichni, bez ohledu na věk, pohlaví, náboženské vyznání či barvu pleti… Chtěl bych vidět, že by něco podobného organizovali i na ČVUT.

Osobně jsem se účastnil kurzu o metodě konečných prvků. Jednalo se o příjemný úvod do jejích matematických základů spolu s jednoduchou implementací při odpoledních praktických cvičeních. Teoretická část byla matematicky celkem nenáročná, to ale neznamená, že by byla nudná. Můžu s klidným svědomím říct, že jsem si z kurzu něco odnesl, rozhodně nešlo jen o týdenní výlet do Nizozemska. Přednášky začínaly dopoledne v deset hodin, končily v jednu odpoledne a ode dvou až do čtyř pěti šesti odpoledne probíhala cvičení na počítačích. Poté zbylo ještě dost času na to zajet si do Rotterdamu nebo Den Haagu.

Celkově jsem byl s kurzem i přes jisté nepříjemnosti v hostelu velmi spokojen a uvažuju o tom, že bych v letním semestru jel zase. Nabídka kurzů je široká, napříč obory i evropskými univerzitami.

PS: Pokud nejsi suchar, tak cesta nočním vlakem z Amsterodamu je jasná volba. Může se ti totiž poštěstit, že si k tobě v Dortmundu do kupé přisednou dva fotbaloví fanoušci a začnou si na stolečku občankou dělat lajnu kokainu, který vzápětí vyšňupou. Tuto činnost pak praktikují průběžně během celé jejich čtyřhodinové cesty do Berlína. Že vás tu něco zarazilo? Ano, taky jsem byl překvapen, i v Německu mají občanky… Pokud ještě nejsi zcela rozhodnut pro cestování nočním vlakem, tak věz, že při cestě do Nizozemska ti můžou německé dráhy zpestřit cestu tím, že tě o půl šesté ráno v Hannoveru, tj. zhruba v polovině zaplacené cesty, vyženou z vlaku s tím, že pro závadu tento vlak jet dál nemůže a že si máš jet vlakem jiným. Pokud ti však vadí vzniklé asi jen hodinové zpoždění a dva přestupy navíc, tak si leť letadlem.