Z Katedry matematiky přišla v letním semestru nabídka zúčastnit se na přelomu července a srpna dvoutýdenní letní školy The International School on Integrable Systems and Quantum symmetry 2013 organizované Katedrou matematiky FJFI a Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics of the JINR v ruské Dubně. A tak jsme plni očekávání vyrazili.

Do Moskvy jsme přiletěli společně s panem doc. Poštou ve středu 24.7. odpoledne. Na letišti jsme se dozvěděli, že naše zavazadla zůstala zapomenuta v Polsku a až dorazí, musíme si pro ně do Moskvy dojet sami. (Ač je Dubna v Moskevské oblasti, jsou tato dvě města od sebe cca 300 km.) To jsme ještě nevěděli, že bez nich budeme další čtyři dny. K účelu vyzvednutí bagáže nám bylo později poskytnuto auto s řidičem. Cesta byla více než vzrušující, chvílemi jsme měli pocit, že se nás řidič pokouší unést, ale posléze jsme se dozvěděli, že to jen vzal zkratkou po lesní cestě přibližně stokilometrovou rychlostí.

V pondělí začala šestidenní série přednášek v jaderném výzkumném institutu v Dubně (JINR). Přednášel nám například pan doc. Pošta o Lieových algebrách a pan prof. Burdík s panem ing. J. Fuksou o grupách a Hopfových algebrách. Z ruských přednášejících nás zaujal  Dr. Isaev, který vykládal o symetrických grupách, či Dr. Buchbinder se svými přednáškami o Lorentzových transformacích.

Ústav byl obehnán vysokou betonovou zdí s ostnatým drátem, dovnitř se dalo dostat pouze přes přísně střeženou vrátnici, kde se odehrálo slavné zatčení doktorky Balkové. Ani my jsme nebyli ochuzeni o zážitek. Když jsme vrátnicí prošli poprvé, vyběhla na nás četa ruských vojáků s připravenými samopaly. Naštěstí mezi námi jen prokličkovali a pokračovali dál.

Klučičí část výpravy bydlela na kolejích, ta něžnější byla ubytována ve velice milém bytečku. Po několika dnech však přišlo překvapení, ucpal se nám odpad ve vaně. Při shánění někoho, kdo by to mohl spravit, zjistil pan prof. Burdík, že jeden z místních instalatérů den předtím odešel na věčnost a druhý je na dovolené, což značně komplikovalo situaci. Nakonec se podařilo sehnat pomoc až samotnému panu řediteli JINRu. Kvůli jediné vaně dorazilo přibližně sedm instalatérů, a protože se do malé koupelničky ani nevešli, stáli v řadě až na chodbu.

Zbytek pobytu už byl vzhledem k předchozím zážitkům poměrně všední. Pojídali jsme výborné místní produkty, jako jsou perníčky, kvas a vyhlášená zakysaná smetana, užívali jsme si pěkné počasí a chodili na procházky. Sbírání hub v jaderném ústavu a jeho okolí nám pan doc. Pošta silně nedoporučil.

Ve středu 7.8. jsme vyrazili z Dubny na letiště. Odlétali jsme s dvouhodinovým zpožděním kvůli bouřce a do Vídně jsme poté letěli místo tří hodin jen hodinu a půl. Přistání bylo svižné… Navzdory rychlému letu jsme nestihli přestup, tudíž nám byla nabídnuta varianta odletu druhý den ráno (s hrazeným noclehem) či okamžitý odjezd vlakem do Čech. Polovina z nás zvolila cestu vlakem a druhá půlka na tu první vzpomínala při luxusní večeři v pětihvězdičkovém hotelu. Nakonec jsme všichni ve zdraví a spokojeni dorazili domů se spoustou nových vědomostí, veselých zážitků a ruských pochoutek.