athens2Kurz Athens se konal od 15. – 22. března 2014 v Paříži. Samozřejmě se konal i v ostatních evropských městech, o těch však bude muset poreferovat někdo jiný. Ihned po přistání na letišti Charlese de Gaulla byla příjemným zjištěním aktuální smogová situace. Díky špatným povětrnostním podmínkám se celá Paříž topila v hustě smogové mlze. To mělo za následek během celého víkendu městskou hromadnou dopravu zdarma, z čehož jsme byli pochopitelně nadšení. Pařížské metro, tramvaje a autobusy nejsou totiž levnou záležitostí.

Příběh sám o sobě je pařížské metro, o kterém jsem předem slyšel, že vypadá jako kanál. A ano doopravdy vypadá jako kanál, k tomu pro jistotu neuvěřitelně smrdí. Tramvaje poté mají velmi inteligentní jízdní řád. Jedna jede za 9 minut, další za 11 (aby jely normálně po 5 minutách to ne).
První setkání s účastníky kurzu proběhlo v Mines ParisTechu, kde se nejprve musely vyřídit všechny administrativní záležitosti. Poté se šlo na prohlídku Latinské čtvrti, což je jedna z nejstarších částí Paříže. Hned na úvod nás paní v ParisTechu varovala před kapsáři a poradila nám, abychom nosili peněženky pod sukní („under your skirt“).

Ubytování jsme měli zajištěné v hostelu Kellerman a část studentů bydlela v hostelech Formule 1. Ubytování bylo na slušné úrovni, jen záchod se sprchou na jednom metru čtverečním mě trochu znervózňovaly. Pokoj se odemykal děrným štítkem, nicméně jeden děrný štítek pro pokoj s 8 lidmi je trochu málo. Proto jsme vymysleli, že okopírujeme děrný štítek pro vstup na pokoj, na to se nás jeden Maďar z pokoje zeptal: „And is it legal?“ To nás tak odzbrojilo, že jsme to nakonec vzdali a tento brilantní plán zůstal jen na papíře.

V sobotu jsme ještě stihli zajít k Sacre Coeur a k Moulin Rouge. Večer jsme chtěli ochutnat nějaká francouzská vína, výběr však nebyl lehkou záležitostí. Bílá jsou k lití do kanálu. Červená už ne tolik, ale aspoň 4€ stát musí, aby se dalo pít.

Moulin Rouge
V neděli nás čekal výlet do Centre Pompidou, což je galerie moderního umění. Některé části byly doopravdy zajímavé, zejména s odborným výkladem průvodkyně. Ani nešlo o to, co paní průvodkyně povídala, ale jak při tom vypadala. Ano, byla to skutečně řádná francouzská čičinka. Musím se však přiznat, že nejsem úplný milovník moderního umění. Po většinu času jsem si říkal, že vůbec nevím, která bije. Jelikož byl poslední den, kdy jezdilo metro zadarmo, rozhodli jsme se pro výlet do Versailles. Důvod byl zřejmý. Cesta do Versailles stojí 2×10€, neboť se nachází na samé periferii Paříže. Palác na člověka působí opravdu megalomansky. Až člověku bylo ouzko, když si uvědomil, kolik asi lidí muselo při jeho stavbě zařvat.

Od pondělí už nás čekaly jednotlivé kurzy. Každý měl svůj kurz někde jinde. Můj kurz se konal na Mines ParisTechu. Jednalo se o aplikaci geointeligence při výstavbě ropovodů v Nigeru a Čadu. Upřímně mě kurz příliš nebavil, neboť jsem od něho očekával trochu něco jiného. Kurzy probíhaly ve velmi intenzivním režimu. Začínalo se v 9hod ráno a končilo zpravidla po 17hod bez větších pauz.

V úterý jsme si udělali po škole výlet k řece. Na začátku kurzu jsme totiž každý obdrželi palubní lístek na plavbu lodí po řece Seině. Plavba trvala asi hodinu. Díky velmi silnému větru se tato hodina zdála být nekonečnou. Veliká zima tedy kazila celkový dojem během plavby. Ke konci jízdy už člověk nechtěl vidět žádnou další památku a přál si jen rychlý konec. Loď kotvila přímo u Eiffelovy věže. Výlet na její vrchol tedy přišel vzápětí. Jelikož již byl pokročilý večer, viděli jsme noční Paříž z výšky 300m. Byl to opravdu krásný pohled.

Ve středu nás po škole čekala party pro všechny Athens studenty. Party se konala v Telekomu ParisTechu. Celkový dojem nebyl nijak úchvatný. V ČR jsme zřejmě zvyklí na jiný druh zábavy. Vrcholem bylo pivo podávané do 0,2l kelímků. No člověk si prostě hned kupoval tři, protože než se vrátil na parket, tak měl kelímek vypitý. Na party jsme vydrželi asi do 3 hodin. Ono se totiž šlo ráno normálně do školy, což bylo opravdu smutné. Celý čtvrtek všichni ve škole spali. Ten, kdo vymyslel udělat tuto party ve středu, musí být skutečné génius. Tolik nepřítomných pohledů v místnosti jen tak už asi nikdy neuvidím.

Každý kurz byl zakončen jiným způsobem. Někdo psal malé testíčky každý den, někdo psal jeden velký test v pátek po skončení kurzu a my jsme například museli vypracovat report. Každý získal certifikát o absolvování kurzu a tím vlastně kurz i úspěšně zakončil.

Domů jsme se vraceli letadlem v sobotu večer. Celou sobotu jsme strávili na hotelu, neboť jsme toho měli dost po celém náročném týdnu.