Když jsem odjížděla na konci června do CERNu na stáž, tak jsem se těšila. Ale ani zdaleka jsem si nedokázala představit, jak úžasný zážitek to bude. Teď tu sedím nad článkem do Corpus Omne a nevím, kde začít. Tak to asi vezmeme od začátku.

Nadšená v Data Center

Jak se dostat do CERNu?
Jako jaderňák má člověk více možností, jak se dostat do CERNu. Krom nějakých výletů je asi nejjednodušší a nejčastější spolupráce s někým z Jaderky, kdo v CERNu vede svůj tým a potřebuje pár studentů na práci. Člověk se tak má možnost do CERNu podívat například během práce na diplomce a třeba tam pak zůstat na PhD.

Můj případ byl trochu jiný, protože jsem do CERNu chtěla jet na Summer Student Program. To je něco mezi stáží a letní školou a při té příležitosti se sjíždí do CERNu několik stovek vysokoškoláků z celého světa. Je to trochu jako Erasmus s tím rozdílem, že tady jsou na Erasmu všichni. A tak tu po večerech lidi vymýšlí hodiny salsy, sbor, workshopy na téma programování nebo vaření, tématické party…
Práce, přednášky, exkurze.
A co jsem tam vlastně celé léto dělala? Pracovala jsem v IT na online monitorovacím systému pro jeden z datových skladů pro experimenty na LHC.

Compact Muon Solenoid

Zahrnovalo to hlavně programování v Pythonu a Javascriptu. Můj školitel byl Ital a pil kafe asi šestkrát denně. A v kanceláři jsem pracovala společně s dvěma Summer Studenty z Řecka. Byla s nimi výborná zábava a měla jsem dobrý pocit z toho, že přicházím do kanceláře většinou jako první. :)
Kromě práce jsme měli i nějaké přednášky a exkurze, například do Googlu v Curychu. Měli tam spoustu jídla zadarmo a do jídelny jim vedla skluzavka…Krásný výlet prostě. Pak jsme se ještě podívali třeba na reaktor a urychlovač v Grenoblu.
Koukejte taky někam jet!

Devět týdnů uteklo jako voda. Vím, že to zní jako strašné klišé, ale bylo to zatím nejlepší léto mého života. A to si myslím, že ta ostatní stála taky za to.

Sofie a já nosíme helmy
Naučila jsem se spoustu věcí, zjistila trochu líp, co mě baví a co mi jde, případně nebaví a nejde. Taky jsem si vydělala nějaké peníze. A hlavně jsem potkala spoustu super lidí ze spousty zemí a doufám, že se vydržíme často navštěvovat. Zahájili jsme to srazem v Mnichově na Oktoberfestu a brzo se snad do CERNu vrátím aspoň na otočku.

Jak tak na to tak koukám, tak jsem tu moc praktických informací nenapsala…No pokud byste byli zvědaví na detaily, tak se můžete kouknout na blog, který jsem během léta psala: cernsummer.blogspot.com. Nebo mě pozvěte na oběd a můžeme to probrat osobně. :)

Big Brother nás sleduje (CMS Control Center)
Hana Wurzelová

Antiprotonový urychlovač