V CERNu
Na stránkách Corpus Omne byly již o Erasmu (a dalších výměnných programech) popsány stohy papíru. Protože ale je opakování matka moudrosti a něčím se ty stránky zaplnit musí, pěkně Vám zopakuji, proč je podobný výjezd super nápad.

Zúčastní-li se student Erasmu, získá možnost blízce poznat vybranou zemi, její kulturu i mentalitu jejího lidu. Vyzkouší si spoustu nového, pozná spoustu zajímavých lidí, získá pár dobrých přátel, pozná dosud nepoznané krajiny a v neposlední řadě si vyzkouší studium na jiné škole v cizím jazyce. A pokud si vyberete dobrou univerzitu, spoustu se naučíte. A nejen to.
Minulý rok jsem si sbalila svých pár švestek do ranečku a odjela na celý rok na dálný sever – do Osla. Těšila jsem se, až si i já v deníčku odfajfkuji výše zmíněné zážitky. A aby mi v Oslu nebylo smutno a abych se během dlouhých zimních večerů nenudila, bylo dohodnuto, že bych mohla začít spolupracovat s prof. Bravinou z Department of Physics na UiO na jejích výpočtech. I stalo se. Nicméně kromě tématu diplomové práce přinesla tato spolupráce i další ovoce. Díky prof. Bravině se mi dostalo příležitosti zapojit se do organizace konference na Krétě a vyzkoušet si tak na vlastní kůži, jaké strasti a slasti taková organizace přináší. A tím, že jsem se aspoň trochu zapojila do dění na katedře, jsem se nachomýtla také k organizaci malého workshopu norských studentů částicové a astročásticové fyziky.

Proč ale tuto drobnost zmiňuji? Právě zde jsem dostala nabídku na letní stáž v CERNu od jedné z organizátorek workshopu. Její skupina zabývající se fyzikou nízkých energií při Oslo Cylcotron Laboratory sháněla studenta na práci se softwarem určeným pro simulace detektorů pro částicové experimenty. Slovo dalo slovo, a tak jsem srpen strávila v Ženevě. Psala jsem programy pro výuku na UiO – simulovala jsem části detektoru z experimentu na Oslo Cyclotronu. Studenti díky tomu získají náhled, co se asi tak v takovém experimentu děje (já jsem to díky tomu zjistila také ;) ), a budou si moci hrát s nasimulovanými daty. Práce to byla fajn, bavila mě, vyzkoušela jsem si něco malinko jiného, než k čemu se dostanu normálně, a dala mi zase trochu motivace do toho, co dělám.

Musím říct, že celkově byl pro mě Erasmus se vším, co přinesl, zkušenost na výbornou. Pokud bych se měla rozhodovat znova, určitě bych neváhala a opět se přihlásila. A i přes nutnost poprat se s mořem byrokracie před výjezdem a nutnost prodloužit studium to rozhodně za to stojí!

Jana Crkovská