Co je to ATHENS?

Advanced Technology Higher Education Network Socrates je týdenní bezplatný výukový program pro studenty z participujících univerzit napříč Evropou a Blízkým Východem. ČVUT vybraným účastníkům poskytne příspěvek na dopravu a ubytování, který z většiny pokryje vzniklé náklady.

Informace o tom, jak se přihlásit, vybrat vhodný kurz a další, naleznete na stránkách ČVUT v sekci Mezinárodní programy (zde: http://intranet.cvut.cz/informace-pro-studenty/studium-v-zahranici/athens).

Příležitost podívat se na cizí univerzitu a poznat nové přátele si nenechalo ujít ani několik jaderňáků. V druhé polovině listopadu neohroženě nastoupili do letadel a vydali se vstříc novému dobrodružství. Corpus Omne některé z nich vyzpovídal.

Kdo: Káťa Chytrá
Kurz: Diskrétní a geometrická tomografie
Kde: Milán

Jaká byla náplň kurzu a jeho organizace?

Diskrétní a geometrická tomografie se zabývá rekonstrukcí obrazu např. z CT. Jedná se o čistě matematický kurz.
Seznámili jsme se se základními pojmy rekonstrukce obrazu (Radonova transformace, Ryserův algoritmus, rozpoznávání duchů v signálu atd.). Teorie je klasicky definice – věta – důkaz, takže jako doma na Jaderce. Zároveň je ale kladen důraz na názornost, což velmi oceňuji. Na prvním cvičení jsme pracovali v MATLABu, kde jsme si vyzkoušeli, jak kterou transformaci použít a co to s obrazem udělá.
Dopoledne jsme měli přednášku od 9:30 do 13:00. Pak následovala hodinu a půl pauza na oběd. Odpolední sekce se nesla v duchu cvičení cca do 16:30.

Čím byl kurz zakončen?

Il DuomoZávěrečnou zkouškou, která sestávala ze dvou částí. První část byla práce v MATLABu, ve druhé bylo několik otázek z teorie a příklady, které jsme počítali na cvikách. Zkouška byla tzv. Open-book, směli jsme tedy mít s sebou své vlastní poznámky.

Jak ses na zkoušku připravovala?

Večer před zkouškou jsem si zkusila některé příklady spočítat znovu a projela jsem si teorii, abych měla přehled, kde co najít.

Kolik Tě stály letenky a s jakou společností jsi letěla?

Letěla jsem bez přestupu se společností Easy Jet z Prahy na letiště Malpensa. Letenky stály dohromady 3950 Kč i se zavazadlem.

Pokryli Ti peníze od ČVUT náklady na dopravu a ubytování?

Ne. Na dopravu jsem dostala příspěvek 2500 Kč a na ubytování 4400 Kč Cena ubytování byla 24\euro /noc. Celkem tedy 168\euro.

Kde jsi byla ubytovaná?

Moderní MilánNocleh jsem měla zajištěný v šestilůžkovém pokoji s vlastní koupelnou v hostelu s názvem Ostello Burigozzo. Spolubydlící tvořily dívky z ATHENS. Na pokoji měl každý k dispozici vlastní skřínku, bohužel nezamykatelnou. Poučena ze starších zpráv z pobytu jsem si vezla malý visací zámeček.
V okolí hostelu se nacházelo hned několik tramvajových zastávek a do centra to bylo přibližně 10 minut tramvají. Na druhou stranu do školy jsme jezdili skoro hodinu.

Jak se Ti líbilo město? Jaké bylo počasí?

Počasí…o tom mi ani nemluvte. Babička mi sice několikrát opakovala, že pořád v televizi ukazují, jaké jsou v Milánu záplavy, ale copak někdo poslouchá babičku? Jakmile letadlo dosedlo na italské půdě, okamžitě jsem si na babiččino varování vzpomněla. Z nebes se jako provazy snášel hustý déšť. Než jsme z letadla přeběhli do autobusu, byli jsme úplně promočení.
Cestou z letiště jsme z okénka autobusu sledovali, jak se centrem Milána brodí lidé po kolena ve vodě. Naštěstí pro nás, cestu z hlavního nádraží, kam nás autobus z letiště dovezl, nám stěžovali jen louže standardní velikosti, ale déšť neustával. Milán nás skutečně přivítal se vší parádou.
Jako mávnutím kouzelného proutku se druhý den po našem příjezdu mraky roztrhaly a vykouklo sluníčko. Ne však s takovou silou jak by se na zemi položenou o dost jižněji než Česká Republika očekávalo.

Zpět k první otázce. Jak se Ti líbilo město jako takové, pomineme-li déšť?

Polední pauzaUpřímně, Praha je mnohem hezčí. Samozřejmě dominanta města, katedrála Il Duomo, je skutečně úchvatná. Obrovská impozantní stavba, jejíž střecha připomíná ulici, se spoustou dech beroucích detailů. Socha vztyčeného prostředníčku před místní burzou fascinující.
Nicméně město je postaveno v úplné rovině, domy vysoké, všechny ve stejném stylu a městu tudíž chybí orientační body.
Hodně se mi líbila moderní část města, která je na rozdíl od centrální části, kde jsou ulice sevřené vysokými budovami, vzdušná a světlá.
Málem bych zapomněla na hřbitov.

Hřbitov?

Ano, hřbitov. Chápu. Obvykle nekouknete na mapu města a neřeknete si: „Hřbitov, tam půjdu.“ My měli ale to štěstí, že v naší skupině byl klučina, který byl v Milánu na půlročním Erasmu, a věděl o spoustě krásných míst, kam se běžný turista sám od sebe nevydá. Mezi tato místa patřil i hřbitov. Hroby byly zdobeny krásnými sochami, které za šera působily téměř živě.

Co bys vzkázala domácím peckám?

Zůstat doma je vždycky pohodlnější. Ale co budete jednou vyprávět svým vnoučatům?

Kdo: Janča Vacková
Kurz: Nelineární matamatické modely a jejich aplikace
Kde: Madrid

Jaká byla náplň kurzu a jeho organizace?

Účastníci kurzu UPM95Kurz probíhal tzv. španělským způsobem. Ne moc organizovaný, což by asi ani tak nevadilo, ale především vůbec nesplnil moje očekávání. Schéma definice – věta – důkaz neexistovalo, po většinu času nám jen ukazovali různé rovnice, ale kde se vzali, to mi tam chybělo. Do tohoto kurzu už bych se znovu nepřihlásila. Myslím si ale, že se určitě najdou lidé, kteří byli spokojení. Záleží jistě tedy na nátuře. Má nátura jaderňáka byla ovšem velice zklamaná.

„Vyučování“ probíhalo každý den od 9 do 15 a skládalo se z přednášek, cvičení (MATLAB) a práce po skupinách, do kterých jsme byli po třech rozděleni podle našich schopností a znalostí – organizátoři se o nich informovali emailem ještě před započetím kurzu.

Do každé skupiny jsme dostali odborný článek o určitém matematickém modelu většinou na nějaké biologické téma, který jsme si měli nastudovat, daný model pochopit a v průběhu týdne ho společně ve skupině vylepšit. Ze začátku jsme moc nevěděli co a jak, protože každý den nám profesoři řekli něco jiného (ale diametrálně jiného). Co se po nás chce, jsme zjistili vlastně až necelých 24 hodin před začátkem prezentování našich výsledků. Naštěstí závěr, který po nás profesoři chtěli, se lišil od ničeho jen na množině míry nula.

Čím byl kurz zakončen?

Závěrem kurzu byla patnáctiminutová prezentace našich výsledků. Na prezentace byl vyhrazen celý páteční den. Dovoluji si podotknout, že jsme měli skončit s prezentacemi ve 13:15, díky španělskému ledovému klidu, touze po několika nekrátkých přestávkách a tomu, že „máme přece ještě čas“, jsme skončili těsně před třetí hodinou, kdy začínala v naší místnosti další výuka místních studentů. Kvůli tomuto faktu jsem ve veliké rychlosti vyplňovala anonymní dotazník, který jsme dostali až po skončení všech prezentací a který měl reflektovat naše mínění o celém kurzu. Nemohla jsem tedy plně rozepsat své výhrady, což mi dodnes velice mrzí.

Kolik Tě stály letenky a s jakou společností si letěla?

Stadion Realu MadridLetenky jsme měli koupené s přestupem v Mnichově od Lufthansy za 5642 Kč. Lufthansu mohu jen doporučit. Uvedu příklad – i když byl nástup do letadla zpožděn o 30 minut, do cílové destinace jsme doletěli ještě o 15 minut dříve, než byl původní čas příletu. A dostali jsme oběd.

Pokryli Ti peníze od ČVUT náklady na dopravu a ubytování?

ČVUT při cestě do Madridu hradí letenky do maximální možné výše 5600 Kč, stály mě tedy jen 42 Kč. Ubytování bylo pokryto celé.

Jaké bylo ubytování v hostelu?

Na to, že se jednalo o hostel (La Poseda De Huertas), tak bylo vše perfektní! Největší výhodou bylo jeho umístění přímo v centru – všude se dalo dojít pěšky, jen do školy ráno a odpoledne metrem. Koupelna byla vždy uklizená, ve srovnání s kolejemi na Strahově velice luxusní. Pokoj byl koncipován pro osm osob, nás tam bylo naštěstí jen šest, což opravdu stačilo, nicméně těch osm dní se to dalo zvládnout bez problémů.

Jak se Ti líbilo město? Jaké bylo počasí?

Puerta Del SolCo se týče počasí, zpočátku týdne bylo velice chladno. Proto jsem byla nucena si koupit čepici i šálu, které jsem sebou neměla a v tuto dobu mi velice scházely. Od poloviny týdne se začalo postupně oteplovat až na výsledných pátečních 20 stupňů Celsia.
Ať je počasí jakékoliv, v metru je hrozné horko (zvlášť ráno v přeplněném voze). Španělé tedy automaticky shazují své svršky již při vstupu do metra a já to také vřele doporučuji minimálně při delší cestě.
Město bylo perfektní! Během celého pobytu bylo celkem dost volného času na prozkoumávání všech možných zákoutí Madridu. Doporučuji především pěšky, i když Vás pak budou bolet nohy, protože takhle objevíte mnohem víc a i to, co byste vůbec nečekali. Já neměla žádného průvodce, orientovala jsem se tedy jen podle mapy města a plánku metra.

Vzkázala bys něco na závěr dalším dobrodruž\-ství chtivým jaderňákům?

ATHENS mi umožnil obrovskou životní zkušenost, a to vyjet někam sama a vyzkoušet svojí angličtinu. Rozhodně nelituji, že jsem obětovala jeden týden během semestru, a všem tento program vřele doporučuji, přeji jim ale větší štěstí při výběru kurzu samotného – kurzu, který splní (ba možná předčí?) Vaše očekávání.

Kdo:\Large Verča Paštyková
Kurz: \LargeRadiační fyzika a životní prostředí
Kde: \LargeIstanbul

Co bys nám řekla na úvod?

Jako jedna ze dvou Češek jsem byla vybrána na jediný kurz, který se letos v listopadu konal v Istanbulu. Kurz nesl název Radiation Physics and Environment a konal se na Přírodovědecké fakultě Technické univerzity Istanbul. Účastnilo se ho celkem 20 studentů z Čech, Belgie, Nizozemí, Itálie a Francie.

Jaká byla náplň kurzu a jeho organizace?

Gama spektrometrieKurz sám o sobě tvořily dopolední přednášky o radiační ochraně, detektorech ionizujícího záření, simulačních metodách v dozimetrii a částicové fyzice. Odpoledne pak vždy následovalo asi hodinové cvičení v laboratoři. Vybavení bylo spíše historické a experimenty se týkaly jednoduchých dozimetrických měření.
Celý kurz byl pojat velmi populární formou a vzhledem k tomu, že studuji na Katedře dozimetrie, tak to pro mě bylo spíš takové opakování. Nicméně většina účastníků byla z jiných oborů a tuto nepříliš obtížnou formu přednášek a cvičení uvítali.

Čím byl kurz zakončen?

V pátek dopoledne pak následoval vcelku jednoduchý test, který jsme všichni úspěšně složili, a následně byl kurz završen návštěvou školního reaktoru Triga Mark II.

Jak se Ti líbilo město? Byl čas si ho prohlédnout?

Naše skupina ve školním kampusuKurz byl od pondělí do pátku, ale díky výborné komunikaci s organizátory bezprostředně po našem přijetí si všichni účastníci zařídili letenky tak, aby využili i oba víkendy. Neděli po příletu jsme tak strávili organizovaným výletem po městě s průvodcem a v sobotu před odletem jsme navštívili nejznámější Istanbulské památky – mešitu Hagia Sofia a palác Topkapi s bývalým sultánovým harémem.
Volného času byla spousta, ve škole jsme končili každý den kolem třetí, tak jsme měli spoustu příležitostí prohlédnout si krásy Istanbulu. Chtěli jsme také využít toho, že jsme byli ve městě na hranici dvou kontinentů a vzhledem k tomu, že většina památek, škola i hostel jsou v Evropské části Istanbulu, udělali jsme si jedno odpoledne lodí v rámci MHD výlet do Asie.

Jak si vyšla s penězi?

Turecko je cenami srovnatelné s ČR. V restauraci se dobře najíte kolem stovky, kebab na ulici vyjde na méně než 40 Kč. Drahý je pouze alkohol a turistická místa, tj. vstupy do památek, turecké lázně a další lákadla. Peníze, které nám přispěla škola, vyšly bez problémů na ubytování a první celodenní organizovaný výlet, takže ze svého jsem platila jen jídlo (obědy jsme navíc měli zdarma ve škole), MHD, památky a suvenýry a celkově jsem utratila ze svého něco přes 3000 Kč. Letenku škola hradila až do výše 7000 Kč a pěkné letenky s jedním přestupem se dají bez problému do této částky sehnat, ze svého jsem tak neplatila za cestu nic.

Zaujalo Tě něco na Turcích?

KebapRáda bych zmínila tři věci, které, podle všeho, Turci milují – domácí mazlíčky, smlouvání a schody.
Všude na ulicích potkáváte psy a kočky, dokonce v univerzitním kampusu žijí desítky psů, o které se starají všichni studenti a zaměstnanci.
Smlouvá se taktéž všude a prakticky o všechno, zejména pak na tržištích. Pro našince je to zpočátku zvláštní, ale brzy si zvyknete.
A co se týká schodů, těch jsem během týdne v Istanbulu vyšlapala stovky. Každý bar, klub nebo hospoda, případně i hostel nebo čajovna se nachází na střeše nebo alespoň v nejvrchnějším patře budovy. Takže k nepříliš dobrému a drahému pivu máte alespoň nádherný výhled na, podle mě, jedno z nejkrásnějších měst světa.


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>