Když jsem 11. listopadu okolo půl deváté večer vešla do Břehovky, obklopil mě hned u dveří dav studentů. Všude bylo plno lidí, na chodbách, na schodišti, ve třídách. Vypadalo to, že si téměř nikdo nenechal ujít první Noc na Jaderce.

Bažantrikulační kapela 2013Není divu. Program byl lákavý, na svoje si tam přišel ať už ten, kdo chtěl využít večer k tomu, aby se něco nového dozvěděl, ale i ten, kdo se přišel pobavit se spolužáky, poslechnout kapely a koupit si levné pivo/Kofolu.

Já jsem se večera neúčastnila primárně kvůli Kofole (ne, ani kvůli pivu), ani kvůli získání nějakých nových vědomostí. Naopak, patřila jsem k těm, kteří se snažili mladší studenty něco naučit. Někteří z Vás možná navštívili nějakou z přednášek nachystanou staršími studenty odehrávající se ve 115, dokonce jste možná i byli na „Záření tam, kde byste jej nečekali“.

Přeplněná 115Touto formou si dovoluji se přiznat, že jsem opravdu nečekala, že na mou a Katky přednášku přijde tolik lidí. Naše očekávání bylo tak… 10. Nakonec to dopadlo tak, že ke konci cyklu přednášek už ve 115 nebylo místo ani na stání.

Populární byly i experimenty, které probíhaly všude po škole. Považuji je o něco záživnější než to, co nabídla praktika ve třetím semestru – například na chodbě v prvním patře bylo možné sledovat plameny na Rubensově trubici v rytmu rocku, kousek vedle se kontrolovalo, z čeho že jsou vyrobené vaše hodinky a o kousek dál probíhala hospodská simulace Monte Carlo.

AO ČVUTNo a co ti, kteří se tedy na noc přišli bavit, ne učit? Ti měli možnost za studijním oddělením hrát hry, případně si poslechnout kapely ve studovně. Hráli Pošťák Jim, Humbuk, Mimosféry, Bažantrikulační kapela 2013, jejichž vystoupení bylo v jednu ránu násilně ukončeno. I ti, kteří jsou spíše na klasickou hudbu, našli na Noci to pravé. Po desáté večer vystoupil Akademický orchestr ČVUT. Dát je před 103 byl skvělý nápad, hudba se rozléhala po celé škole. Nejsem tady kvůli tomu, abych dělala hudebního kritika, ale dovoluji si říct, že vystoupení orchestru bylo to nejlepší. (Možná to říkám kvůli tomu, že slečna šéfredaktorka nám tam taky zahrála.)

Noc na Jaderce se opravdu povedla. Organizátoři ze SUnie nečekali takovou účast, přednášky proběhly hladce bez zpoždění a ani žádný z experimentů nevybouchnul. Dá se tedy čekat, že se akce bude za rok opakovat.

Zuzana Kovácsová