Cestou, jak si udržet povědomí o aktuálním vývoji v jaderné energetice, může být pro studenty web Atominfo.cz. Cílem tohoto nezávislého webu je informovat veřejnost o novinkách v mírovém využití jádra, ať jde o jadernou energetiku, jadernou medicínu či další aplikace jaderných energetických zdrojů.

Čtenáři webu Atominfo.cz jsou z řad široké veřejnosti i odborníků a mají zde možnost si kromě zpráv ze světa jaderné energetiky přečíst i rozhovory se zajímavými osobnostmi z jaderného průmyslu i akademické sféry a prohlédnout si fotografie z výstavby jaderných elektráren.
Web se nezaměřuje jen na jadernou energetiku, ale najdete zde i informace o jaderné medicíně, jaderných zdrojích energie pro vesmírné sondy a dalších oborech spojených s jádrem. Hlavním tématem ovšem zůstává energetika, z níž web pokrývá inovativní jaderné reaktory, průběh výstavby nových jaderných bloků ve světě, průběh likvidace následků havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, výrobu jaderného paliva a nakládání s radioaktivními odpady a nechybí ani aktuální dění v České republice a ve světě.

Jedním z projektů webu je popularizace jaderných ledoborců, které jsme se v minulém roce intenzivně věnovali a kterou jsme završili fotogaleriemi tří plavidel. Pokud i Vy patříte mezi ty, kteří si pod pojmem jaderný reaktor představí jadernou elektrárnu a případně výzkumné reaktory z Řeže nebo školní reaktor Vrabec, podívejte se na náš web a přečtěte si něco o tom, že jaderné reaktory mohou pohánět i lodě.

Výstava Jaderné palivo – umění špičkových technologií
Web Atominfo.cz je mediálním partnerem výstavy fotografií z výroby jaderného paliva, takže si Vás dovoluje pozvat na tuto akci, která se bude konat v dubnu na Fakultě strojní ČVUT. Nepůjde o obyčejné fotografie, ale o snímky dávající do paralely moderní technologie a umělecká díla předních světových umělců.

Součástí výstavy bude odborná přednáška, o průběhu výroby jaderného paliva promluví Ing. Josef Běláč, výkonný ředitel společnosti ALVEL, která poskytuje služby oběma českým jaderným elektrárnám. Z oblasti palivového cyklu se věnuje analýzám chování jaderného paliva a optimalizaci palivových vsázek. Využijte příležitosti a položte dotazy přímo odborníkům, kteří znají o jaderném palivu pro české elektrárny první poslední.

Cílem výstavy je přiblížit studentům jaderných oborů i široké veřejnosti výrobu jaderného paliva. K tomuto účelu si palivová společnost TVEL vybrala netradiční způsob přirovnání snímků detailů jaderného paliva a použitých zařízení k architektonickým a malířským dílům.

Podrobnější informace o místu a termínu konání najdete na webu SUnie su.fjfi.cvut.cz.
praga_04

Výstava 60. výročí českého a slovenského jaderného průmyslu
Po výstavě o jaderném palivu bude následovat výstava oslavující 60 let jaderného průmyslu v tehdejším Československu a v dnešních již samostatných státech. K vidění budou fotografie z výstavby českých a slovenských jaderných zařízení a dozvíte se o lidech, kteří stáli u zrodu tohoto odvětví.

Československý jaderný průmysl byl odstartován podpisem dohody mezi tehdejším Československem a bývalým Sovětským svazem, podle které měl být zřízen výzkumný ústav v Řeži a čeští vědci získali možnost intenzivní spolupráce s vědci z ústavu v Dubně. Od této doby má Česká i Slovenská republika výsadní postavení v tomto výzkumném ústavu a každoročně jej navštíví řada studentů z obou zemí.

Mezivládní dohoda z 23. června 1955 nasměrovala český průmysl k blokům s reaktory VVER, které v Československu a později i v obou samostatných zemích vznikají za velkého podílu zdejších firem. České firmy dodnes drží poměrně velký podíl zakázek při výstavbě bloků s reaktory typu VVER, např. indická jaderná elektrárna Kudankulam a běloruská JE Ostrovec.

Součástí této výstavy bude také přednáška některého z pamětníků začátků jaderného průmyslu v České republice.
Výstava bude probíhat na Fakultě strojní ČVUT. O přesném termínu konání této výstavy naleznete opět bližší informace na webu SUnie su.fjfi.cvut.cz.