Když jsem byl mladší, léto bylo většinou ve znamení odpočinku od školy a trávení času na brigádách, jejichž plody jsem posléze utratil za výlety nebo posezení s kamarády. Pak jsem přišel na Jaderku a začaly se mi otevírat nové možnosti. Asi ta největší příležitost, kterou jaderňák může zkusit, je přihlásit se na Summer student programme v CERNu. Chvilku to trvalo, ale když mi po mém čtvrtém pokusu konečně přišel email, který začínal slovem „congratulation!“, byl jsem radostí bez sebe.
A o co vlastně jde? Pro ty neznalé, CERN je evropské středisko pro jaderný výzkum obsahující desítky experimentů, zaměstnávající tisícovky vědců z celého světa. Jeho asi nejznámějším zařízením je urychlovač částic LHC, který je se svojí délkou 27 km největším na světě a umožňuje fyzikům srážet protony a jádra olova při rekordních energiích.

cern1

Posláním celé organizace ale není jenom výzkum, ale také popularizace jaderné fyziky a vzdělávání. Jedním z projektů, do kterých se můžete zapojit, je právě Summer student programme. To je v podstatě letní stáž, kam jsou vybráni studenti vysokých škol z celého světa. Délka stáže se pohybuje od 8 do 13 měsíců a během ní absolvujete velké množství odborných přednášek, navštívíte spoustu experimentů a dalších zařízení, která se v CERNu dají najít, uděláte si kamarády z celého světa, kteří jsou právě jako vy, získáte mnoho profesionálních kontaktů a hlavně, celé léto pracujete na zajímavém projektu pod vedením místních expertů.

cern2

Toto léto se nás do CERNu dostalo asi 280 účastníků, kteří byli přiděleni k různým experimentům. Já osobně jsem se účastnil na experimentu ALICE, který byl postaven za účelem studování kvark-gluonového plazmatu, tedy stavu hmoty, který vzniká za velmi vysokých energiích. Během celého projektu jsem se mnoho naučil nejenom z fyziky, ale i z celého technického pozadí, které se za každým velkým experimentem skrývá. Největší odměnou mi ovšem je, že ač je výsledek mé práce pouze kapkou v moři, tak nebyl pouze studentským projektem, na kterém se něco naučíte a pak upadne v zapomnění, nýbrž posloužil ke zjednodušení práce místních pracovníků.

No ale nemyslete si, že celé léto bylo jenom o práci nebo návštěvě přednášek. Tolik mladých lidí se společnými zájmy, kteří se vyskytují na stejném místě samozřejmě vede ke spoustě společenských akcí, jako je hraní deskových her, lan-party, ochutnávání národních jídel, různých večírků či prozkoumávání každého koutečku, kam se člověk v takto úžasném zařízení může vůbec dostat. A jelikož jsme byli i dobře placeni, tak víkendy se většinou nesly v duchu výletů po okolních městech, ovšem našly se i takové extrémy, co si vyrazily rovnou do Benátek.

cern3

CERN Summer student programme je ohromná příležitost a já jsem rád, že se mi povedlo ji uchopit, neboť se zajisté jednalo o moje nejlepší léto v životě. Ovšem toto není jediná věc, kterou můžete u nás podniknout. Koukněte na web univerzity nebo fakulty, poptejte se u vás na katedře nebo starších spolužáků, je opravdu z čeho vybírat. Já kromě tohoto projektu mám za sebou ERASMUS, ATHENS nebo třeba Letní univerzitu na Temelíně a každý z těchto projektů mě mnoho naučil. A přitom často stačí se jen přihlásit. Není to těžké. Tak to také zkuste!

Roman Lavička