Jaderňák je bezesporu tvor zvídavý a hravý. A protože někteří jaderňáci jsou ještě hravější než ti ostatní, rozhodli se před časem založit vlastní divadelní spolek a ukázat svým spolužákům a vyučujícím, že se vyznají nejenom ve vědě, ale i v kultuře. Jejich několikaměsíční snažení vyvrcholilo večer 21.10. v divadle Za plotem. To, že se dané divadlo nachází v areálu psychiatrické léčebny Bohnice, je samozřejmě pouze shodou náhod, a mohu Vás s klidem ujistit, že žádný z herců nebyl v průběhu představení (ani po jeho konci) zadržen a odveden místními zřízenci.

divadlo1

Zatímco na Všejaderné Fúzi byla k mání ,,Bílá smrt“, tentokráte si herci vybrali evergreen v podobě hry „Smrt v modrém – aneb ,,je mrtvý“, řekl doktor“. Pamětníkům tento název jistě něco řekne – vždyť tato hra se již jednou na prknech jaderného divadla objevila, a to na Fúzi 2011. Od té doby však byl scénář přepracován a mnohé role obměněny a omlazeny. Výsledný zážitek se tak od toho původního lišil v mnoha ohledech.

Hra je situována v panství Cadburryových a už od začátku je naprosto zřejmé, že atmosféra v domě je velmi dusivá. Rodinné vztahy mezi jednotlivými členy rodiny Cadburryových jsou na bodu mrazu. Lord Cadburry podvádí nebohou Lady s kuchařkou Pelerínou, prvorozený syn Albert marně žádá o otcovo svolení ke sňatku s krásnou, leč neurozenou Dorotkou, a všemi nenáviděný bratranec Florián a sestřenice Hyacinta přemýšlí jak připravit rodinu o co nejvíc peněz. Situaci nevylepší ani náhlý příjezd detektiva Žeryka Simpletona a jeho asistenta, které si na panství pozvala Lady. Ukáže se však, že detektiv přijel v pravou chvíli, neboť Lord je během oběda otráven knedlíčkovou polévkou. Okamžitě je zahájeno vyšetřování; nicméně brzy se ukáže, že motiv i příležitost k vraždě měl v celém domě snad každý, včetně zahradníka. Aby toho nebylo málo, zmizí lordova mrtvola. Křížový výslech provedený následujícího dne rovněž do případu nevnese mnoho světla, a tak se zdá, že jedinou šancí na vyřešení případu je notář se závětí. Ukáže se, že Lord na poslední chvíli svoji závěť změnil. Veškerý jeho majetek tak nepřipadne Albertovi, nýbrž samotné Lady. Ta je ovšem záhy nalezena s kudlou v zádech u rozbitého okna. Detektivu Simpletonovi tím zapadne poslední dílek do jeho skládačky a vše je připraveno ke grandióznímu odhalení. Kdo je skutečným vrahem? Hyacinta? Albert? Asistent? Nebo snad někdo úplně jiný…? Návštěvníci divadelního představení samozřejmě již tuší\dots nu a ostatním, těm nezbývá než počkat si na videozáznam či fotky z představení .
divadlo2

Po ukončení divadla následovala volná zábava herců i publika v přilehlém salonku s barem. Kromě klasického základu v podobě tekuté stravy byla v nabídce i strava pevná a nutno říci, že po buchtách a muffinech se brzy jen zaprášilo.

Na závěr bych Vám rád jménem celého divadelního spolku poděkoval za Vaši hojnou účast. Doufám, že jste byli s divadlem a průběhem celého večera spokojeni a že se brzy uvidíme na nějakém našem dalším představení. A pokud se ve Vás po návštěvě divadla náhodou probudil divadelní duch a chtěli byste se k nám přidat jako herecká podpora (nebo opora), neváhejte a kontaktujte nás. Jsem si jistý, že se pro Vás místo v dalších hrách určitě najde!

František Jantač


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>