Podobně jako několik mých spolužáků, i já jsem vyrazil po čtvrťáku na Erasmus+. „Hlavně nezapomeňte všude uvádět to plus!“, zněla rada pracovnice cestovní kanceláře Rektorátu ČVUT. Cílovou destinaci jsem si, po vzoru několika mých kamarádů z MatFyzu, vybral město Turku na slunném jižním pobřeží, ehm, Finska… Jeden z oněch matfyzáků se do Turku vrátil na Ph.D. a tak jsem měl hned zdroj praktických informací a hlavně kolo za 30 €!

Škola Kolo, základ života

Finsko je země placatá, lesnatá a řídce zalidněná, což se promítá i do finských měst. Ta jsou, kromě historických center, srostlá s lesy a tak není problém s místem na cyklostezky. Jsou všude. A spolu s velkou nabídkou kol, cenou lítačky a hlavně možností tak nějak nenásilně sportovat to činí nejvhodnější dopravní prostředek.

Ještě před odletem jsem slyšel, že je možné jezdit na kole celou zimu — nesmysl, pomyslel jsem si. V zimě bych nejezdil ani v Praze a to ani na pořádném kole! Natož pak ve Finsku na nějakém kostitřasu… Samozřejmě jsem se mýlil – jak přicházela zima, postupně jsem zjišťoval, že to na kole pořád jde. A že pokud večer nasněží, do rána je uklizeno a hodně hustě poštěrkováno. Takže nakonec ani není třeba kupovat pláště s hřebíky, které btw. stojí 30 €, tedy stejně jako moje kolo.

finsko1

Co se týče kvality levnějších kol, doporučuju vzít si s sebou základní vercajk – pumpičku, pajcry, lepení, šroubováky a klíče; imbusy na kolech z roku raz dva nehledej :) A pokud tě opravování kol chytne a rozhodneš se tím trochu přivydělat — mně nakonec „přebylo“ 70 € – k ruce přijdou i tak obskurní věci jako centrovací klíč nebo nýtovačka na řetěz, oboje jsem využil. A to se tě pak třeba podaří složit jedno pojízdné kolo z pěti vraků čekajících na odvoz do recycling centra! Abych nezapomněl, ještě se hodí v Česku koupit nabíjecí přední světlo a blikačku; náhradní duše/pláště jsou pak ve Finsku nejlevnější v Biltemě.

Hned první víkend se po výzvě na facebooku sešlo 13 lidí, z toho 7 Čechoslováků, a vydali jsme se na cyklovýlet po okolních ostrovech. Každý na svém nově nabytém stroji, samozřejmě. Opravy na sebe nenechaly dlouho čekat a, stejně tradičně jako koupání v moři, nás doprovázely i na dalších našich nedělních výletech. A tak jsem díky vybavenosti nářadím dostal například výtečný moravský moučník k narozeninám.

finsko2

A protože kolování není nikdy dost, na podzim i na jaře jsme se dohodli podniknout soukromější třídenní výlet do hloubi přilehlého archipelága – ostrovy okolo jihozápadu Finska tvoří nejpočetnější souostroví na světě čítající desítky tisíc ostrovů a ostrůvků. Pokaždé jsme na našich velocipédech nakroutili cca 200 km, ale hlavně naprosto bez defektu! A to, co jsme cestou viděli, se nedá popsat slovy, to je potřeba zažít. Namátkou los asi ze $200$m, svítání nad ostrůvky za zvuků ptáků pozorované ze spacáku, tokání tetřeva doslova za hlavou… Sem se ještě určitě vrátím!

Škola — Trun Yliopisto

„What does it mean `yliopisto’?“, zeptal jsem se ze začátku. To prosím pěkně znamená „univerzita“. Pokud by nestačilo, „student“ se řekne „opiskelija“. A „Turun“ už je pak jen přídavné jméno od „Turku“. Tolik jazykové okénko.

Výuka v Turku je mnohem více postavená na procvičování znalostí, a tak i v magisterském studiu je standardní průběh půl na půl přednášky/cvičení. Potom se toho samozřejmě nestihne tolik a i náročnost studia celkově hodnotím jako snazší; stejně jako u nás se však může výrazně lišit napříč kurzy. Zkouškové je týdenní a dvakrát do semestru, zkoušky nejsou ústní, ale písemné, a píšou se hromadně ve velkých posluchárnách. Na důkazy zapomeň – zkoušky jsou převážně shrnutí příkladů ze cvičení. Místo standardního týdenního učení tak stačí odpoledne prolistovat cvičení a za týden stihnout všechny zkoušky.

Jedním z mých cílů Erasmu+ bylo rozšířit si obzory o témata, která se na FJFI nevyučují. Rozhodl jsem se zapsat si kurzy z kryptografie a bioinformatiky a v průběhu se zaměřit jen na jednu oblast, které bych ideálně zůstal věrný. Vyhrála kryptografie a během letního semestru jsem si tak začal shánět nějakou letní stáž. Ve střední Evropě to nevyšlo, nicméně jsem od zdejšího profesora kryptografie dostal nabídku vrátit se k němu na léto do Finska.

Stáž na Helsingin Yliopisto

Vedoucím mi byl prof. Valtteri Niemi a oblastí bezpečnost v budoucích mobilních sítích $5$. generace. K mému překvapení mi nebylo přiděleno nic konkrétního na práci, jen materiál k prostudování. Odtud jsem se dostal až k \emph{Fully Homomorphic Encryption} (FHE), což je též označováno za svatý grál kryptografie. Jedná se o kryptosystém, který by byl schopný provádět výpočty se zašifrovanými daty, více viz Wikipedii. Při studiu návrhů FHE schémat jsem však narazil — limitujícím faktorem se mi staly znalosti z obecné algebry, kéž bych si toho odnesl víc\ldots Myslím si, že by u nás pomohlo právě větší začlenění příkladů do výuky, tak jako v Turku.

finsko3

Ubytování v Helsinkách jsem, podobně jako v Turku, získal od místní nadace pro studentské ubytování s cenou 270 €, za pokoj za měsíc, překvapivě levněji než v Turku. Podobně mile jsem byl překvapen i z finančního „příspěvku“ – až se mi dvakrát protočily zorničky!

Vyraž taky!

Máš-li možnost vycestovat, vyber si zemi, do které se budeš zase rád vracet, a vyraž. Nějaké pouto si z Erasmu+ zkrátka odvezeš — já do Finska zcela určitě zase zavítám! A pokud se tě tento článek líbil, další fotky a texty najdeš na jakub.klemsa.cz/erasmus, pokud by tě cokoliv zajímalo, ciť se volně (aka feel free) zeptat se mě na klemsjak#fjfi.cvut.cz.

Jakub Klemsa

Položka Cena [€]}