V sobotu 7. listopadu se uskutečnil již 17. ročník tradiční Jaderné drakiády. Počasí bylo v daný den slunečné a překvapivě i větrné, a proto byla celá obloha nad Ladronkou pokrytá všelijakými draky, mezi kterými poletovali i ti jaderní. Ze země pak přihlíželi nejenom jejich vodiči, ale i různí drakyčumilové a dokonce i někteří méně šťastní draci, kterým se i přes veškerou snahu jejich vodičů nedařilo udržet dlouhou dobu ve vzduchu. Ale i tito draci nezůstali zahanbeni, protože let nebyl jediným kritériem, podle kterého přítomná porota draky hodnotila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naopak, kategorií byla celá řada: největší, nejmenší, nejdéle letící, nejkrásnější, nejoriginálnější a nejroztomilejší. Drak, který po sečtení všech kategorií posbíral nejvíce bodů, pak byl vyhlášen jako nejlepší drak, a jeho majitel si domů odnesl putovní dračí sošku. Ačkoliv draků bylo stejně jako kategorií, porotci si na svém hodnocení dali obzvláště záležet. Při měření draků a jejich drakovodičů nevynechali jediný rozměr a v bodovacích kategoriích se pohybovali po celé škále stupnice 1-10, přičemž neváhali udělovat ani různé plus body a půlbody. Naopak kategorie nejdéle letícího draka měla jasného vítěze poté, co se dva úhlavní kandidáti na vítězství rozhodli vyřešit situaci vzájemným soubojem na obloze. „Turbonukleárny Švihra“ se pokusil pozřít malý „Dračí oběd“ a zajistit si prvenství, avšak „Dračí oběd“ mu unikl a hladový „Turbonukleárny Švihra“ vyčerpáním skončil na zemi. „Dračí oběd“ se tak stal nejlepším letcem celé soutěže.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I přes tuto nepříjemnou událost si „Turbonukleárny Švihra“ odnesl cenu za největšího draka. Nejmenším drakem se nakonec ukázala „Volba báze“, která si současně odnesla i cenu o nejkrásnějšího draka. Nejoriginálnější byl bezpochyby „První oddíl“ díky své pozoruhodné válcové konstrukci, která však umožňovala pouze teoretický, a nikoliv praktický let. Nejroztomilejším drakem, nad kterým se všichni porotci společně rozplývali, byla „(Vlhká) košišta“. Po celkovém sečtení výsledků se ukázalo, že „Dračí oběd“ dominoval nad všemi svými soupeři, a jeho krotitel Zbyněk Nguyen si tak po právu vysloužil putovního draka. Spolu s ním byli všichni výherci oceněni diplomy a hodnotnými (a chutnými) cenami od SU FJFI. Doufáme, že si všichni účastníci celou akci pořádně užili a že se sejdeme ještě v hojnějším počtu příští rok na 18. Jaderné drakiádě.

František Jantač


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>