Milé jaderné společenství,
stávající semestr se již nachýlil ke svému konci, Vánoce a zkouškové zase pomalu klepou na dveře. Nastal tedy již ten správný čas na nové vydání Vašeho nejoblíbenějšího jaderňáckého časopisu, které Vám, doufám, přinese alespoň chvilku odpočinku, rozptýlí Vaše myšlenky týkající se každodenních starostí a informuje Vás o aktuálním dění v tom našem jaderném světě. A na co se tedy můžete těšit?

uvodnik-podzim

Jak jste jistě všichni zaregistrovali, naše fakulta slaví tento rok pěkné kulaté výročí, a tak zde naleznete poslední díl historického seriálu pana profesora Krause věnovaný jen a pouze naší fakultě. Pana profesora jsme následně vyzpovídali, a tak se v tomto čísle také dozvíte, jak se dostal k fyzice, co ho přivedlo k psaní knih a další zajímavosti z jeho života.

Za velmi důležitý článek považuji opět report Michala Jexe z Akademického senátu ČVUT – dějí se tam opět více než zajímavé věci hodné všeobecného vědění. Jaderňáky chtivé cestování a dobrodružství jistě zaujmou články o létě stráveném v CERNu či Erasmu a následné stáži ve Finsku. Za zmínku také určitě stojí založení české sekce projektu EPS Young minds. O co se jedná, co je jejím cílem a do čeho všeho se zapojuje, se dozvíte na příslušných stranách.

Samozřejmě se dozvíte také vše podstatné o průběhu SUnijních akcí, a že jich již máme za sebou nemálo. Ještě v létě proběhla akce zacílená na středoškoláky, a to TCN, která nesla podnázev 12 úkolů pro Nucleuse. V září proběhla tradiční Víkendovka pro nové příchozí k nám na fakultu, následující měsíc jsme zase měli tu čest zhlédnout obnovenou premiéru původní jaderňácké hry Smrt v modrém aneb „je mrtvý“, řekl doktor secvičenou nově založeným jaderným divadelním spolkem. Jednou z hlavních akcí tohoto semestru se jistě stal druhý ročník Noci na Jaderce, která opět přitáhla mnoho diváků z řad studenstva a která zakončila den oslav 60. narozenin Jaderky. O tom všem a ještě mnohem víc se dočtete v občasníku, který právě držíte v rukou.

Na závěr Vám ještě popřeji klidné Vánoce a úspěšné zkouškové – ať se tady všichni zase pěkně pospolu sejdeme v semestru následujícím. Teď ale již konec řečí a vzhůru do čtení.

Vaše šéfredaktorka
Janča