S novým akademickým rokem přichází i nový ročník soutěže Freescale Cup. Freescale Cup je celosvětová soutěž společnosti Freescale Semiconductor, v níž studenti stavějí a programují robotická autíčka a následně s nimi jezdí po závodní dráze. Vyhrává to auto, které projede dráhu nejrychleji a neporuší při tom žádné z ostatních pravidel.

freescale

Autíčko má na speciálním podvozku baterii, elektromotory, jednočipový počítač Freescale a kameru, která detekuje dráhu před sebou. Soutěžící naprogramují počítač tak, aby autíčku efektivně a dynamicky řídil motory a zatáčel s ním, podle údajů z kamery a dalších senzorů. V rámci pravidel je možné také mírně zasáhnout do spínací elektroniky a jiné bižuterie.

V únoru se oba naše týmy zúčastnily kvalifikačního kola ve Vratislavě. Ze zúčastněných 12 týmů pouze 8 vozů, včetně našich, projelo celou dráhu až do cíle. Tým Jaderka se umístil na 7. místě a tým Jaderka Turbo na 4. místě, třetí místo nám uniklo o desetinu sekundy. Tři vítězné týmy postoupily do oblastního finále pořádaného v Itálii.

Soutěž není monotonní a nemůže se tak stát doménou pouze několika favoritů, což je zajištěno poněkud „živými“ pravidly a také vývojem elektroniky, která je více a více výkonnější, spolehlivější a efektivnější. S novými výzvami je zapotřebí neustále upravovat algoritmus i konstrukci.

V letošním roce se změnil typ dráhy. Předchozí dráha měla pouze jeden pruh uprostřed, ale nová dráha má dva pruhy po stranách. Ve Vratislavě jsme byli svědky pilotního závodu nových energeticky úsporných vozidel. V dalších ročnících tak můžeme očekávat závody nejen na čas, ale i na Jouly.

Do našich týmů hledáme nadšené zájemce především z bakalářského studia, kteří by se s námi chtěli zúčastnit této soutěže. Příprava na soutěž a odchytávání zběsilých autíček je zábavná činnost a navíc účast na soutěži umožňuje přátelské seznámení s řediteli budoucích zaměstnavatelů a studenty z celého světa. Přijďte se podívat na náš „trénink“, zeptejte se na zikmuto2#fjfi.cvut.cz.

Tomáš Zikmund


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>