Jak si jistě pozorní čtenáři našeho časopisu stačili povšimnout, pan profesor Kraus se věnuje kromě fyziky také spisovatelství a před nedávnem mu za finanční podpory FJFI při příležitosti 60. výročí jejího založení vyšla kniha s názvem Ženy v dějinách matematiky, fyziky a astronomie.

zeny

Tato kniha se dělí na dvě části, a to příběhy a biografická hesla, a jak již název napovídá, týká se výhradně žen, vědkyň, napříč všemi stoletími. Každý čtenář si tu najde tu svou. Například posluchače Teoretické fyziky 1 by mohla zajímat kapitola věnovaná Emmy Noetherové, jejíž nekrolog do The New York Times napsal samotný Albert Einstein. Někoho by mohl zaujmout také fakt o političkách Margaret Thatcherové a Angele Merkelové – věděli jste, že obě dvě byly původním povoláním fyzikální chemičky? Programátory by mohla zase upoutat Ada Lovelace, dcera básníka Lorda Byrona, která položila základ univerzálního programovacího jazyka zavedeného na konci 70. let 20. století americkým ministerstvem obrany.

Tato kniha je zajímavými osudy žen přímo protkána. Proto doporučuji všem, kteří se chtějí o nesmazatelném otisku žen ve vědě dozvědět více, aby sáhly právě po této knize.

Jana Vacková


Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>